Po potulkách južným Slovenskom, konkrétne okolím mesta Rimavská Sobota som zvažoval kam vyrazím na výlet. Po hľadaní možných miest, ktoré stoja za návštevu, som na jeden z mojich dní strávený v tejto oblasti vybral návštevu kaštieľa Betliar, Gombaseckú jaskyňu a Zádieľsku tiesňavu. Kaštieľ Betliar som videl už na rôznych fotkách a videá a vždy som si hovoril, že tento skvosť musím raz navštíviť a konečne sa mi to podarilo. S istotou môžem povedať, že to určite stálo zato.

Kaštieľ Betliar sa nachádza v obci Betliar, len niekoľko km od mesta Rožňava. Kaštieľ bol postavený začiatkom 18. str. na základoch staršieho kaštieľa. Kaštieľ bol postavený Štefanom Andrášim ako opevnený kaštieľ, ktorý bol neskôr prestavaný na honosné sídlo.

Expozícia múzea sídliaca v Betliari je zameraná práce na rodinu Andrášiovcov, ktorá bola známa cestovateľským duchom. Súčasťou expozície sú aj suveníry, ktoré si členovia rodiny priniesli z expedícií z ďalekých krajín.

Významnou časťou expozície je aj rozsiahla rodinná knižnica obsahujúca až 15 000 kníh. Expozícií bola rozšírená o ďalšie kúsky potom čo vyhorel hrad Krásna hôrka. Práve do Betliara boli presťahované všetky exponáty z tohto hradu.

Celá prehliadka ma skutočne veľmi zaujala, hlavne fakt, že niektorí členovia rodiny Andráši navštívi aj krajiny ako Indonézia, Japonsko, Srí Lanka alebo Sudán v 19. str., v rokoch, kedy bolo cestovanie oveľa náročnejšie ako dne dnes.

Súčastne sídli v Betliari aj výstava s názvom Sudán 1914, ktorá je zamerané práve na cestovateľské trofeje privezené zo zahraničia. Súčasťou tejto výstavy sú napr. aj skutočné múmie, africké preparované zvieratá a iné vzácne exponáty.

Nemenej zaujímavé sú záhrady kaštieľa Betliar, ktoré určite musíte navštíviť.

One Reply to “Slovenský poklad Menom Betliar”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *