Cez letné prázdniny sme mali s rodinou naplánované stráviť týždeň u rodiny neďaleko Rimavskej Soboty. A kedže som typ človeka, ktorý na jednom mieste dlho neobsedí, začal som bádať kam by sme sa mohli vybrať na výlety. Jedno z miest, ktoré mi hneď padlo do oka bola práve Zádielska tiesňava. Popravde, keď som na nete uvidel fotky, čudoval som sa, že som toto nádherné miesto neobjavil skôr.

Kedže sme toho mali v ten deň naplánované viac musel som zistiť, koľko približne trvá celý prechod tiesňavou a kde začína trasa chodníka. Po zistení základných informácií sme mohli vyraziť. Kedže sme pred návštevou Zádielskej tiesňavy navštívili ešte aj kaštieľ Betliar a Ochtigonskú aragonitovú jaskyňu, do Zádielu sme dorazili okolo 15:00.

Trasa Zádielskej tiesňavy začína na konci obce Zádiel, kde sa nachádza veľké platené parkovisko. Tu nájdete aj mapu s popisom trasy, bufet a toalety.

Z parkoviska vedie červená turistická značka, ktorá vás prevedie naprieč Zádielskou dolinou. Tento úsek cesty vedie po asfaltovej ceste, je nenáročný a vhodný pre seniorov a mamičky s deťmi. Cesta vedie popri Zádielskému potoku, ktorý celú dolinu vybudoval. Môžete tu vidieť rôzne vodopády, kaskády a jazierka.

Po prejdení celej doliny sa dostanete na rozcestník, kde seta pokračuje po modrej turistickej značke smerom do svahu v lese. Cesta ďalej pokračuje po lesnej ceste. Aj keď cesta začína stúpať nie je to nič čo by sa nedalo zvládnuť. Po chvíli sa dostanete na prvé vyhliadkové miesta, ktoré sú označené značkami na stromoch. Takýchto miest je tu hneď niekoľko.

ďalej po modrej značke sa dostaneme až na plošinu, kde kedysi stálo slovanské hradisko, ide asi o najkrajšie miesto z celej tiesňavy, ktoré ponúka výhľad na celú dolinu. Pokračovaním po modrej sa dostanete až na Veľký Ščob, kde treba zísť z modrej značky a pokračovať po neoznačenej ceste, ktorá vás zavedie až späť na parkovisko.

2 Replies to “Zádielska tiesňava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *