Po ceste na diaľnici D1 neďaleko mesta Byča som nedávno narazil na informačnú značku, ktorá oznamovala neďalekú historickú pamiatku Sobášny palác. Vtedy som práve cestoval do Žiliny na obchodné stretnutie, takže som nemal času na zvyš. Po stretnutí som ešte chvíľu zostal v Žiline, dal som si kávu a na nete som začal Googliť, že čo to ten Sobášny palác vlastne je.

A čo som zistil:

Sobášny palác je renesančná stavba, ktorá bola postavená len za jedným účelom, a to na rôzne slávnosti a svadby. Postaviť ju dal známi uhorský palatín Juraj Thurzo. Budova bola dokončená v roku 1601. Jej výstavbu mali na starosti taliansky majstri, ktorí stavali aj Bytčiansky zámok, ktorý je súčasťou areálu.

Dnes v Sobášnom paláci sídli menšia expozícia zameraná na palatína Juraja Turza a jeho rod. Nájdete tu brnenia, kópie historických listín ale aj model historickej hostiny, ktorý znázorňuje to, ako sa v minulosti hodovalo. Na poschodí sa nachádza sobášna sála, ktorá aj dnes slúži na obrady a rôzne konferencie.

Vstupné do paláca je bezplatné. Vstpy sú takmer každú pol hodinu od 9:00 do 17:00.

V Bytčianskom zámku, ktorý leží hneď vedľa dnes sídli Štátny oblastný archív. Na Bytčianskom zámku kedysi slúžil aj Juraj Jánošík, ktorý sa tu spoznal s Uhorčíkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *