Tohtoročné zimné sviatky boli celé akési upršané, a tak som nemohol nikde vyraziť. Tento týždeň sa však jeden deň vyjasnilo, preto som musel niečo podniknúť. Kedže hneď po novom roku napadol sneh, malo to byť niečo nenáročné, respektíve nebezpečné. V zime chodím radšej na miesta, ktoré poznám a viem čo môžem očakávať. Rozhodol som sa teda vyraziť na vrch menom Holíš. Tento vrch má 533 m n. m. a leží nad Nosickou priehradou. Na z vrcholu je nádherný výhľad na Váh a okolité vrchy.

Na vrchole Holíša sa navyše kedysi nachádzalo hradisko Púchovskej kultúry. Boli tu nájdené významné predmety z doby rímskej.

Osobne som bol na Holíši už asi 3 krát, pretože sa toto nádherné vyhliadkové miesto nachádza len kúsok od Považskej Bystrice, kde sa zdržiavam, ale tiež ide o nenáročnú turistiku, ktorá ponúka skvelý výhľad.

Cesta na vrch Holíš začína na parkovisku pri kúpeloch v Nimnici. Na tomto veľkom parkovisku by ste mali nájsť volné parkovacie miesto. Nachádza sa tu tiež autobusová zastávka. Z parkoviska vedie modrá turistická značka. Táto značka vedie až priamo na vrch Holíš. Na niektorých úsekoch sú však značenia pomerne dosť ďaleko a cesty sa často rozchádzajú. Preto vám cestu jednoducho popíšem.

Modrá značka začína priamo na parkovisku, odkiaľ sa tiahne ponad kúpeľný hotel do lesa. Nad hotelom začína lesná cesta, ktorá vedie až pod vrchmi Holíš a Diel.

Táto cesta sa nesie v miernom duchu. Na konci cesty sa nachádza kríž. Z tohto miesta začína cesta stúpať, ale nie je to nič náročné. Tesne pod vrchom Holíš bol nedávno vybudovaný altánok s posedením. O od altánku je to na vrchol len kúsok, ale táto časť cesty je pomerne strmá, treba si dávať pozor.

  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *