Slovenský raj patrí medzi slovenské unikáty. Je to jeden z najkrajších národných parkov na Slovensku. Nachádza sa tu nespočetne zaujímavých miest, ktoré sa nedajú zhliadnuť za jeden víkend. Jedno z takýchto miest je aj miesto, ktoré nesie názov Tomášovský výhľad.  Poďme si teda povedať čo toto miesto ponúka, kde sa nachádza a ako sa tam dá dostať.

Pred tohtoročnou tripom naprieč Slovenskom som si ako vždy musel naplánovať približný itinerár. Pár dní sme podľa plánu mali stráviť v Slovenskom raji. Kedže je Slovenský raj pomerne rozľahlý, bolo potrebné vybrať tie najkrajšie miesta. Rozhodli sme sa teda pre návštevu Tomášovského výhľadu, Prielomu Hornádu, Kláštoriska a samozrejme Suchej Belej.

Prvý deň sme si naplánovali zľahka, potrebovali sme rozhýbať svaly, takže sme si zvolili prešli Suchú Belú. Druhý deň bol naším primárnym cieľom Tomášovský výhľad.

Naša trasa

Naša trasa začínala v kempingu Podlesok, odkiaľ sme šli po modrej a neskôr po zelenej turistickej značke až na Kláštorisko. Kláštorisko je miesto, kde sa nachádza kartuziánskeho kláštora z 13. storočia a tiež pamätník záchranárov, ktorí zahynuli pri páde vrtuľníku.  Neďaleko kláštora je umiestnená tiež reštaurácia a informačné centrum.

Z kláštoriska sme pokračovali chvíľu po modrej a potom po strmšou cestou po žltej značke až sme sa dostali k rozcestníku Kyseľ – ústie. Odtiaľ pokračovala zelená turistická značka, ktorá viedla až na Tomášovský výhľad. Cestou späť do Podlesku sme šli naopak po žltej turistickej značke, ktorá viedla cez Prielom Hordnádu. Aj keď sme zvolili asi najdlhšiu trasu, aká bola možná, určite sme neľutovali, pretože sme toho videli naozaj dosť.

Tomášovský výhľad

Čo to vlastne je ten Tomášovský výhľad? je skalné bralo južnom svahu Ludmanky, z ktorého je perfektný výhľad na Prielom Hornádu a dolinu Bieleho Potoka. Je to obľúbený turistický bod v Slovenskom raji, ktorý ročne navštívi desaťtisíce turistov. Na samotnom vrchole býva občas rušno, avšak miesta je tu dostatok.

Trasa: Podlesok – Prielom Hornádu – Tomášovský výhľad

Ide asi o najzaujímavejšiu trasu, nakoľko Preielom Hornádu vedie popri rieke Hornád, ktorý kopíruje. Cesta je zabezpečená, lávkami, stúpačkami a rebríkmi. Ide o pomerne dlhú avšak pestrú trasu. Trasa začína v autokempingu Podlesok odkiaľ vedie modrá turistická značka až pod Tomášovský výhľad, kde sa spája so zelenou značkou, ktorá vás vyvedie až na Tomášovský výhľad.

Trasa: Spišské Tomášovce – Tomášovský výhľad

Trasa určená skôr pre tých, ktorí chcú navštíviť len priamo Tomášovský výhľad. Ide o najkratšiu trasu, ktorá začína v obci Spišské Tomášovce, kde začína zelená turistická značka, ktorá Vás dovedie až na vrchol Tomášovského výhľadu.

Zdroj: wikipedia.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *